بلاگ

مزایای ویتامین C برای پوست

شما هر روز صبح یک لیوان آب پرتقال مینوشید؟ یا موقع ناهار به سالادتان فلفل اضافه می کنید؟ اگر بله، پوستتان از شما سپاسگذار است، نه برای رژیم غذایی سالم، بلکه برای اینکه مطمئن می شوید که ویتامین C بخشی از رژیم غذایی شماست.

بدن شما به مواد مغذی مختلف نیاز دارد تا به بهترین وجه عملکرد خود دست پیدا کند، اما ویتامین C از عوامل مهم این مواد است. مسئله این است که ویتامین C بیشتر از یک تقویت کننده سیستم ایمنی بدن است که ما از آن خبر داریم.

 از آنجا که مقدار زیادی ویتامین C در پوست شما ذخیره می شود، به جوان سازی و محافظت از چهره شما کمک می کند که شما از مواد غذایی دریافت یا آن را به صورت موضعی استفاده می کنید. به عبارت ساده ویتامین C باید بخشی از رژیم مراقبت از پوستتان باشد، به همان اندازه که شستشوی صورت یا استفاده از ضد آفتاب ضروری است.

چه اتفاقی می افتد وقتی بدن شما ویتامین C تغذیه می کند:

به جلوگیری از آسیب آفتاب کمک می کند. موقعی که پوست در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار می گیرد، مولکول های آسیب دیده به نام رادیکال های آزاد به سلول ها و کلاژن حمله می کنند که پوست شما از ساختار پشتیبانی می کند. این قضیه می تواند باعث التهاب و منجر به چین و چروک، لکه های خورشید و حتی سرطان پوست شود. ویتامین C مانند یک ارتش از آنتی اکسیدان نیرومند از قلمرو اش محافظت می کند. رادیکالهای آزاد را قبل از ویران کردن خنثی می کند، اثرات آن را به حداقل می رساند و باعث کاهش التهاب می شود. تحقیقات نشان داده است که خانم هایی که بیشترین میزان ویتامین C را در رژیم غذایی دریافت می کنند دارای چین و چروک و خشکی پوست کمتری هستند.

 

مزایای ویتامین C برای پوست

 

به تقویت و استحکام پوست کمک می کند. ویتامین C با فعال کردن سلول هایی به نام فیبرو بلاست  Fibroblasts که باعث ایجاد کلاژن جدید می شود سطح پوست شما را صاف و محکم تر می کند و در کنار آن خطوط ریز را  به حداقل می رساند.

به بهبودی پوست کمک می کند. بریدگی، سوختگی و دیگر آسیب هایی که منجر به جای زخم بر روی بافت می شود، برای ترمیم پوست آسیب دیده به ویتامین C نیاز دارید. این ویتامین ممکن است همچنین نقشی در تشکیل سلول های کراتینوسیت Keratinocytes ایفا کند که برای بستن زخم پوست لازم است. به نظر می رسد با افزایش ویتامین C روند درمان سرعت پیدا نمی کند، اما اگر به اندازه کافی آن را دریافت نکنید ترمیم را به تاخیر می اندازد.

چقدر باید مصرف شود؟

مقدار توصیه شده روزانه ویتامین C برای آقایان ۹۰ میلی گرم و برای خانم ها ۷۵ میلی گرم است. فلفل سبز، بروکلی، پرتقال (آب پرتقال)، انبه، توت فرنگی و طالبی همه منابع عالی ویتامین هستند. خوردن میوه و سبزیجات حاوی ویتامین C را با غذاهای پرویتامین E مانند بادام، تخمه آفتاب گردان و کره بادام زمینی در نظر بگیرید. تحقیقات نشان می دهد که این دو آنتی اکسیدان هنگام مصرف با هم محافظت موثرتری در برابر آسیب اشعه ماوراءبنفش دارند.

چه اتفاقی می افتد که ویتامین C را به صورت موضعی استفاده می کنید.

از آنتی اکسیدان محافظت می کند. استفاده از مواد مغذی موضعی ویتامین C مانند یک رژیم غذایی، آنتی اکسیدان های محافظ پوست را تغذیه می کنند تا با رادیکال ای آزاد آسیب دیده و ملتهب ناشی از آفتاب سوختگی، آلودگی و سایر عوامل مبارزه کنند.

 

مزایای ویتامین C برای پوست

 

نکته اصلی استفاده از محصولاتی است که اسید لاسکوربیک L-Ascorbic ویتامین C می تواند به لایه های عمیق پوست شما نفوذ کند. در حالی که استفاده از ضد آفتاب هم بهترین روش از جلوگیری از آفتاب سوختگی و اثرات پیری از اشعه ماوراء بنفش است. مالیدن سرم یا لوسیون ویتامین C باعث بی اثر کردن درصد کوچکی از اشعه ماورا بنفش که می تواند از طریق ضد آفتاب نفوذ کرده است شود.

به بهبود علائم پیری کمک می کند. ویتامین C موضعی با فعال کردن فیبروبلاست (به همان روش خوردن بروکلی و توت فرنگی) باعث تولید کلاژن می شود که به بهبود ظاهر خطوط ریز کمک می کند. علاوه بر این، همچنین می تواند به کند شدن تجزیه کلاژن و حفظ ساختار پوست کمک کند.

محققان توانستند اثرات استفاده از ویتامین C را به صورت موضعی نشان دهند. هنگامی که شرکت کنندگان در ۱۲ هفته مطالعه محصولات ویتامین C را بر روی نیمی از  صورت خود و همان محصول را بدون مواد مغذی برای نیمی دیگر استفاده کردند، محققان علائم بهبود در سمتی که ویتامین استفاده شده بود از جمله کاهش چین و چروک را پیدا کردند.

حتی به لکه های پوستی هم کمک می کند. اسید لاسکوربیک L-Ascorbic ویتامین C نشان داده است که باعث قطع تولید بیش از حد رنگدانه ها به نام ملانین Melanin می شود که به مرور زمان کمک می کند لکه های قهوه ای روشن شود. اگر چه ویتامین C کمتر از دیگر داروهای روشن کننده پوست تاثیر می گذارد، مانند هیدروکینون Hydroquinone برای پوست های حساس ایده آل است. برای بهترین نتیجه در برطرف کردن لکه های پوستی یا بی رنگ کردن آنها به همراه ویتامین C به سراغ دیگر ترکیبات ملایم مانند سویا و عصاره شیرین بیان بروید.

هنگام انتخاب محصولات مراقبت از پوست ویتامین C بر روی لیست مواد تشکیل دهنده دنبال اسید لا سکوربیک L-Ascorbic باشید. چون ویتامین C و E با هم موثرتر هستند به دنبال محصولاتی باشید که فرم فعال ویتامین E آلفاتوکوفرول  Alphatocopherolداشته باشند.

درصورتی که سرم، لوسیون یا کرم را انتخاب می کنید اسید اسکوربیک Ascorbic می تواند به سرعت در معرض آفتاب کاهش یابد. بنابراین محصولاتی که در شیشه های تیره یا مات هستند را انتخاب کنید و آنها را با خیال راحت دور از نور خورشید نگهداری کنید.

منبع: https://www.canyonranch.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *